left banner

Kategoria: Dom : Wyświetlenia: 376

Aranżacje salonu w bloku, jak urządzić mały salon w bloku z wielkiej płyty

Salon w bloku to często pomieszczenie wielofunkcyjne, które służy zarówno do odpoczynku, jak i do spożywania posiłków czy do spania. Jak więc urządzić salon w bloku, aby był funkcjonalny i elegancki? Oto garść wskazówek i inspiracji:


Salon w jasnych kolorach

Wybierz stonowaną kolorystykę. Salon w bloku zyska na przestrzeni i jasności, jeśli zastosujesz neutralne barwy na ścianach i podłodze. Biele, szarości, beże czy pastele to dobry wybór barw do małego salonu. Możesz dodać kilka akcentów kolorystycznych w postaci poduszek, dywanu czy obrazów, ale nie przesadzaj z ilością i intensywnością kolorów. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

salon w bloku aranżacja


Witryna do salonu


Salon w bloku będzie lepiej urządzony, jeśli unikniesz ciężkich i wysokich mebli, które zabierają miejsce i światło. Zamiast tego wybierz niskie szafki, komody czy witryny, które nie przytłoczą wnętrza. Możesz też zdecydować się na meble wiszące lub modułowe, które ułatwią aranżację przestrzeni. Witryna przeszklona to niezbędny element wyposażenia salonu i świetny sposób na wyeksponowanie ulubionych przedmiotów, takich jak książki, zastawa, bibeloty czy zdjęcia. W małym wnętrzu postaw na witrynę o lekkiej formie. Witryna to mebel, który może pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Zapewnia miejsce do przechowywania rzeczy, które chcemy ukryć przed wzrokiem gości i dekoruje wnętrze. Witryna może być przeszklona, otwarta lub zamknięta, w zależności od tego, co chcemy w niej umieścić i jaką atmosferę chcemy stworzyć. 

witryna w salonie


Kanapy do salonu z funkcją spania


Kanapy rozkładane do spania to doskonałe rozwiązanie w małych mieszkaniach. Jeśli twój salon pełni również rolę sypialni, to kanapy z funkcją spania będą niezastąpione. Możesz wybrać narożnik, który zapewni dużo miejsca do siedzenia i leżenia, lub dwie mniejsze sofy, które możesz zestawić ze sobą lub rozstawić, w zależności od potrzeb. Idealnie, jeśli rozkładana kanapa jest wyposażona w pojemnik na pościel. W małych wnętrzu każda powierzchnia do przechowywania jest na wagę złota. Pamiętaj o miękkich i przytulnych poduszkach i kocach, które umilą relaks i popołudniową drzemkę.

kanapa do salonu

kanapa rozkładana do salonu


Stół rozkładany z krzesłami do salonu

Zadbaj o stół z krzesłami. Jeśli twój salon jest także jadalnią, to nie może zabraknąć w nim stołu z krzesłami. Możesz wybrać stół rozkładany lub składany, który zaoszczędzi Ci miejsce, gdy nie jest używany. Krzesła mogą być lekkie i proste, najlepiej takie, które można łatwo przesuwać lub schować pod stołem. Stół możesz ustawić przy ścianie lub oknie, aby nie zajmował miejsca na środku salonu.

stół rozkładany z krzesłami do salonu

aranżacje salonu w bloku


Sztukateria w salonie

Sztukateria to dekoracyjne elementy wykonane z gipsu, styropianu lub poliuretanu, które służą do ozdabiania ścian i sufitów. Sztukateria może nadać salonowi elegancki i stylowy charakter, nawet jeśli jest to mały salon. Sztukateria może przybierać różne formy, takie jak listwy, rozety, gzymsy, kolumny czy ornamenty. Jak więc wykorzystać sztukaterię w salonie? Sztukateria może być klasyczna, nowoczesna lub eklektyczna, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli twój salon jest urządzony w stylu tradycyjnym lub glamour, możesz wybrać bogato zdobioną sztukaterię z motywami roślinnymi, geometrycznymi lub orientalnymi. Jeśli preferujesz styl minimalistyczny lub skandynawski, wybierz prostą i delikatną sztukaterię o gładkich kształtach i liniach.

Wykorzystaj sztukaterię do wyznaczenia stref w salonie. Sztukateria może być nie tylko ozdobą, ale także praktycznym rozwiązaniem do podziału przestrzeni w salonie. Możesz np. użyć sztukaterii do oddzielenia strefy wypoczynkowej od jadalnej lub biurowej. Możesz też stworzyć ramę z listew na ścianie i umieścić w niej obraz, lustro lub telewizor. Sztukateria pomoże Ci zorganizować salon i nadać mu indywidualny charakter.

aranżacje małego salonu


sztukateria w salonie


Oświetlenie do salonu

Oświetl salon mocnym światłem. Salon w bloku potrzebuje dobrego oświetlenia, które stworzy odpowiedni klimat i wymodeluje przestrzeń. Zrezygnuj z jednego centralnego źródła światła na rzecz kilku lamp punktowych, które kierują światło do góry lub na boki. Możesz wykorzystać lampy stojące, wiszące, ścienne czy podłogowe, aby rozświetlić różne strefy salonu. Pamiętaj też o naturalnym świetle i nie zasłaniaj okien ciężkimi zasłonami, które nie tylko zabierają światło, ale i optycznie pomniejszają przestrzeń.