left banner

Autor: Agnieszka Ogrodowczyk Kategoria: Dom : Wyświetlenia: 127

Salon w stylu rustykalnym

drewniana szafka rtv


Styl rustykalny - co to oznacza?


Choć wnętrza rustykalne wielu z nas wciąż kojarzą się z wiejską posiadłością, zaś meble rustykalne z ciężkimi drewnianymi wielkimi meblami żywcem przeniesionymi z Lipiec Reymontowskich, to już od dawna styl rustykalny występuje w wydaniu lekkim i nowoczesnym. Jeszcze do niedawna urządzano w ten sposób jedynie domy o dużej powierzchni, cieszyli się nim głównie miłośnicy slow life. Dziś z powodzeniem można urządzić nawet mały salon w stylu rustykalnym.

salon rustykalny przytulny


Styl rustykalny nowoczesny


Coraz większym zainteresowaniem cieszy się styl rustykalny w wydaniu nowoczesnym. Urządzając wnętrza w stylu rustykalnym nowoczesnym warto zachować umiar, aby uniknąć wspomnianego wcześniej wrażenia ciężkości, przesady czy nawet przaśności. Meble z litego drewna o lekkiej formie w sposób naturalny wpasują się nawet w mieszkaniu w bloku. Ważną funkcję pełnią dodatki. Naturalne tkaniny i kolory ocieplą wnętrze, zaś nowoczesnego rysu dodadzą dodatki wykonane np. ze szkła lub z metalu. Całości wystroju jak zawsze dopełni zieleń, która dobrze się prezentuje i w tradycyjnych i w nowoczesnych wnętrzach.

drewniane 

Jakie meble w stylu rustykalnym wybrać do salonu?


1. Kredens rustykalny

Kredens to mebel uniwersalny, już dawno wyszedł z jadalni i zadomowił się w innych pomieszczeniach domu. W salonie z powodzeniem zastąpi witrynę. Przechowasz w nim nie tylko bieliznę stołową czy szkło, ale i bibeloty, dekoracje, a nawet książki. Kredens do salonu może być wysoki, otwarty lub przeszklony, albo niski bufet przypominający komodę. Kredens często bywa rzeźbiony, bogato zdobiony. Ten do rustykalnego salonu powinien mieć raczej formę prostą, oszczędną, może nawet minimalistyczną. Prawdziwą perełką będzie stary kredens lub stylizowany na stary. 

2. Komoda do salonu

Podobną funkcję, jak kredens, pełni w salonie komoda. Może stanowić uzupełnienie aranżacji, a jeśli wybierzemy duży efektowny model, to komoda przejmie funkcję reprezentacyjną i będzie grała we wnętrzu pierwsze skrzypce. 

komoda rustykalna do salonu


3. Sofa rustykalna

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy nasz salon, zawsze jego osią i punktem centralnym są sofa i fotele wypoczynkowe. W salonie w stylu rustykalnym nie może być inaczej. Wygodna sofa, na której możesz się rozłożyć i poczytać książkę, obejrzeć film, porozmawiać z bliskimi lub urządzić bitwę na poduszki. Miejsce, gdzie możesz poleżeć i nie myśleć o niczym, lub przeciwnie, przemyśleć ważne sprawy. W salonie rustykalnym ładnie zaprezentuje się także sofa nowoczesna. Ta rustykalna może mieć surową, prostą drewnianą ramę, siedzisko i oparcie tapicerowane wytrzymałą bawełną lub przyjemnym w dotyku lnem. Kropkę nad i stanowią poduszki i lniane narzuty, oraz wełniane  koce, po które wystarczy wyciągnąć rękę w chłodniejsze wieczory.

sofa nowoczesna do salonu


4. Rustykalny stolik kawowy

Życie kanapowca byłoby niepełne bez stolika kawowego umiejscowionego przy kanapie. Mniejsze znaczenie ma fakt, czy będzie to podręczny stolik kawowy, ława czy może duża skrzynia z otwieranym wiekiem i kutymi uchwytami. Taki mebel w salonie po prostu musi się znaleźć. Zwykle służy do tego, aby odłożyć laptop, odstawić filiżankę z kawą lub kieliszek z szampanem. Sybaryta może będzie chciał traktować taki stolik jako podnóżek? To oczywiście dygresja z przymrużeniem oka. Jeśli dotąd żyliście bez stolika kawowego, to pora to jak najszybciej zmienić.

drewniany stolik kawowy


5. Drewniana szafka rtv i konsola zamiast meblościanki

Wydaje się, że czasy świetności meblościanki dawno już minęły, jednak w wielu domach wciąż jeszcze można je spotkać. My zachęcamy, aby poszukać innych inspiracji i pomysłów i zastąpić meblościankę rustykalną szafką rtv lub konsolą o interesującej formie. Nawet jeśli nie masz telewizora, to drewniana szafka rtv posłuży jako miejsce do wyeksponowania kwiatów lub innych dodatków. 

drewniana komoda rustykalna


6. Rustykalny regał na książki

Wielu z nas nie wyobraża sobie salonu bez solidnego drewnianego regału lub biblioteczki na książki. Kolorowe grzbiety. Równo ustawione lub przeciwnie, z pozoru chaotycznie, a jednak zachowując jedynie właścicielowi znany porządek. Przyjaciele, bez których trudno, a z którymi dużo lepiej. Dla niektórych jedynie dekoracja, dla innych niezbędne jak powietrze. Książki. Znajdź dla nich należytą oprawę. Regał drabina, regał ścienny, przeszklona biblioteczka, jest z czego wybierać. 

salon nowoczesny rustykalny

7. Ozdoby rustykalne

Temat ozdób rustykalnych do salonu jest niemal niewyczerpany. Przede wszystkim duże lustra w drewnianych ramach, które oprócz niewątpliwej przyjemności, jaką nam daje oglądanie własnej fizjonomii, powiększają optycznie pomieszczenie. Oryginalnym i efektownym pomysłem jest wykorzystanie drewnianych paneli dekoracyjnych. Taki panel sprawdzi się na ścianie, ale i jako zamocowany na stałe parawan pokojowy. Ile pomysłów, tyle możliwości. 

Jeśli lubicie klimatyczne wieczory przy świecach, to koniecznie kupcie świeczniki. W wielu sklepach jest duży wybór świeczników ze szkła. My chcemy zaproponować świeczniki drewniane, które pasują także do wnętrz loftowych i industrialnych. Ceglana ściana będzie dla nich idealnym tłem. 

Wielbiciele kwiatów również mają szeroki wybór i pole do popisu. Różnego rodzaju drewniane kwietniki, podstawki do kwiatów, osłony na doniczki, możliwości są naprawdę szerokie.


8. Stół rustykalny i krzesła jadalniane

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, to idealnie będzie w naszym salonie umieścić drewniany stół w stylu rustykalnym i wygodne krzesła jadalniane. Nawet w nowoczesnej aranżacji sprawdzi się duży drewniany stół, nawet jeśli będzie miał toporną formę. Nie bójmy się eksperymentować, robiąc nieoczywiste zestawienia. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy drewniany stół o powierzchni chropowatej, nieidealnej. Sęki, szpary, nieaktywne chodniki owadzie, wszystko to stanowi dzisiaj urok naturalnego drewna, jest jego elementem dekoracyjnym. Wybieramy to, co naturalne i prawdziwe.

stół z drewna

Krzesła drewniane to najlepszy wybór do naszego stołu. Mogą mieć prostą i surową formę, lub nieco bardziej fantazyjną. Dużym powodzeniem cieszą się krzesła tapicerowane, które są bardziej wygodne od tych drewnianych. Krzesła tapicerowane do jadalni umożliwią nam wielogodzinne rozmowy przy kolacji. Wybierzmy te wygodne, z profilowanym lekko oparciem, tak aby nic nam się nie wbijało w plecy. W przeciwnym razie i dla domowników i dla gości posiłki będą torturą.

krzesła tapicerowane drewniane

Styl rustykalny wygląda dziś inaczej niż kilkanaście lat temu. I bardzo dobrze. Wnętrza stricte rustykalne mają swoich zwolenników, ale wnętrza eklektyczne, gdzie style się mieszają, mają ich chyba jeszcze więcej. Czasem jeden jest bardziej wyrazisty, czasem wszystkiego po trochu. Zostawmy miejsce na wyobraźnię, na lekkie szaleństwo, z którym czujemy się dobrze i które nie jest nudne. Eksperymentujmy.