left banner

Autor: Agnieszka Ogrodowczyk Kategoria: Biuro : Wyświetlenia: 263

Meble biurowe do małego biura

Świat wokół nas się zmienia, zmieniają się warunki, w jakich pracujemy i żyjemy. Zmieniamy się my sami, z czasem czegoś innego potrzebujemy, dotychczasowe realia przestają nam wystarczać lub przeciwnie, akceptujemy to, co kiedyś wydawało nam się nie do zaakceptowania. Wielu z nas odchodzi z korporacji, rezygnuje z pracy na etacie i zakłada własny biznes lub pracuje jako freelancer. Coraz częściej też stajemy przed koniecznością urządzenia małego biura w wynajętej przestrzeni lub małego biura w domu. Jak się do tego zabrać? Jak urządzić małe biuro?

Meble biurowe do małego biura

Planowanie przestrzeni biurowej

Funkcjonalne zaplanowanie małej przestrzeni, niezależnie od tego, czy to biuro czy mieszkanie, jest często sporym wyzwaniem. Na małej powierzchni musimy pomieścić niezbędne meble, w których zmieszczą się dokumenty i biurowe akcesoria, a jeszcze dobrze by było, gdybyśmy mogli między tymi meblami swobodnie się poruszać. Jeśli funkcjonalne planowanie małej przestrzeni sprawia nam trudność, to możemy skorzystać z fachowego doradztwa, jakie oferuje wiele firm meblowych i zamówić bezpłatną wizualizację. Możemy też zatrudnić projektanta wnętrz, ale w tym przypadku musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Sofa w biurze

Jak wybrać meble biurowe?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, czego w naszym małym biurze potrzebujemy. Bez czego nie możemy się obejść, a z czego ze względu na ograniczona liczbę metrów kwadratowych lepiej zrezygnować. Na pewno niezbędne okażą się biurko biurowe, wygodny fotel lub krzesło biurowe, regał, szafa lub komoda biurowa na segregatory i dokumenty. Jeśli wciąż jeszcze mamy wolną przestrzeń, to warto pomyśleć o stoliku kawowym. Przy stoliku stanie sofa biurowa lub zestaw wypoczynkowy. 

Biurko do małego biura

Jakie meble biurowe wybrać?

Gdy już wiemy, co w naszym biurze powinno się znaleźć, warto wybrać styl wnętrza, kolory, dodatki, zieleń itd. W małym biurze lepiej sprawdzą się nowoczesne meble biurowe, które zwykle mają lżejszą formę i mniejsze gabaryty od mebli gabinetowych, choć nie jest to regułą. Meble biurowe w kolorze orzecha amerykańskiego, ciemny orzech, dąb, wenge, białe meble biurowe - na rynku jest ogromny wybór mebli we wszystkich kolorach drewna i nie tylko. Wybierzmy wybarwienie mebli przyjemne dla oka, kolor, który lubimy. W miejscu pracy spędzamy zwykle większość doby, jeśli wyłączymy czas na sen. Musimy się tam dobrze czuć, to podstawowa zasada.

Meble biurowe orzech amerykański

Jakie biurka biurowe wybrać?

Ważniejsza od decyzji, jakie biurko biurowe wybrać jest chyba tylko ta dotycząca wyboru fotela biurowego. Przyjrzyjmy się zatem, jakie mamy w tym względzie możliwości:

  • Małe biurko - czy na pewno wystarczy nam np. biurko 120x60 cm? Powierzchnia blatu, jaką mamy do dyspozycji, jest niezwykle istotna. Jaki jest charakter naszej pracy? Czy to tylko rozłożony laptop, czy jeszcze segregatory, książki itd, do których musimy często zaglądać.
  • Biurko narożne - bardzo dobre rozwiązanie, jeśli układ pomieszczenia nam na wstawienie takiego biurka pozwoli. Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki któremu zyskujemy więcej miejsca na pozostałe meble.
  • Biurko z szufladami - miejsce na drobiazgi, które wygodnie w tych szufladach ukryjemy. Jeśli będzie to małe biurko, to niestety może okazać się nieco za ciasno.
  • Biurko z pomocnikiem - idealne rozwiązanie, podobnie jak w przypadku biurka narożnego. Jeśli okaże się, że pomocnik lub kontener biurkowy jest ruchomy, to możemy nim dowolnie manewrować.
  • Podwójne biurko - sprawdzi się, jeśli przestrzeń chcemy z kimś dzielić. Zajmie mniej miejsca niż dwa biurka, a dysponujemy miejscem do pracy dla dwóch osób.
  • Biurko pod laptop - wciąż jeszcze spotykane, choć już coraz mniej popularne. Laptop możemy rozłożyć na każdym blacie, nawet przy stoliku kawowym. Zastanówmy się, czy rzeczywiście sprawdzi się w naszym małym biurze. Zajmie sporo miejsca, a zyskujemy małą powierzchnię blatu do pracy.

Fotel skórzany ergonomiczny

Fotel biurowy w małym biurze

Fotel biurowy, który ma nam służyć każdego dnia przez wiele godzin MUSI być wygodny. Wybór na rynku jest ogromny, fotele różnią się zarówno funkcjami, tapicerką, jak i designem. Na szczegółowy przegląd foteli biurowych znajdzie się miejsce w oddzielnym artykule. Tutaj jedynie przyjrzymy się ogólnym cechom, które warto wziąć pod uwagę wybierając fotel biurowy.

  • Fotel biurowy ergonomiczny - zachęcamy gorąco, aby wybrać fotel lub krzesło ergonomiczne. Długo można by wymieniać ich zalety. Skupmy się tutaj na najważniejszej: ergonomii. Wygodnie wyprofilowane oparcie i siedzisko zagwarantują nam poczucie komfortu podczas pracy, nawet wielogodzinnej. Odpowiednio dopasowane do pleców oparcie, zagłówek, który wspiera głowę, podłokietniki, które pozwolą odciążyć kręgosłup w chwili podparcia rąk, można wymieniać w nieskończoność.

  • Rodzaj tapicerki. Tutaj mamy do wyboru skórę naturalną lub ekologiczną, tkaninę mesh, inne tkaniny tapicerskie. Fotel tapicerowany skórą naturalną jest bardzo elegancki, stylowy. Skóra ekologiczna spełnia podobną funkcję, ale może okazać się mniej wytrzymała niż skóra naturalna. Coraz częściej wybieramy nowoczesną, przewiewną tkaninę mesh. Ten wariant podnosi komfort pracy zwłaszcza w cieplejsze dni. Częstym minusem jest w tym przypadku brak pianki tapicerskiej na siedzisku i oparciu. 

fotele ergonomiczne do biura

Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Przed zakupem fotela biurowego warto wybrać się do sklepu i przetestować kilka modeli. Sprawdzić, który wariant jest dla nas najlepszy. Jeśli sklep internetowy nie ma ekspozycji, a wybrany model z jakichś względów nam nie odpowiada, to zawsze możemy zwrócić zakupiony towar bez podawania przyczyny.

Regał biurowy czy szafa biurowa?

A może to to samo? Rzeczywiście producenci mebli biurowych często wymiennie stosują tę nomenklaturę. Bez względu na to, czy szafę nazwiemy regałem, a regał szafą, większe znaczenie ma fakt, jakiego typu biurowego mebla do przechowywania potrzebujemy.

  • Regał biurowy zamknięty daje nam możliwości schowania wszystkich segregatorów, teczek z dokumentami, wszelkiego rodzaju szpargałów, materiałów piśmienniczych itp. Nawet jeśli te rzeczy są niespecjalnie dekoracyjne, lub też przechowujemy je w wielkim nieładzie, to zamykając drzwi regału (koniecznie z cichym domykiem!) zachowujemy estetykę wnętrza.
  • Regał biurowy otwarty lub półotwarty ma swoje niewątpliwe zalety. Wprawdzie zmusza nas do utrzymania porządku w przechowywanych papierach (co i tak okaże się niezbędne, bo nie będziemy mogli nic znaleźć w papierowym chaosie), to zyskujemy miejsce na przedmioty dekoracyjne. Może chcemy mieć wyeksponowaną pamiątkę z wakacji, ładne zdjęcie w ramce lub dekoracyjny kwiat w doniczce? Mamy na to tutaj miejsce.

Regał biurowy biuro

Szafa biurowa

Stolik kawowy i sofa wypoczynkowa

Biurowy stolik kawowy lub nieduży stół konferencyjny jest niezbędny, jeśli planujemy w swoim biurze przyjmować gości, interesantów, partnerów biznesowych itd. A może sami potrzebujemy miejsca, w którym spokojnie wypijemy kawę? Nawet niewielkich rozmiarów stolik kawowy uprzyjemni nam rozmowę z gościem. Biurowa sofa wypoczynkowa, zestaw wypoczynkowy lub krzesła konferencyjne powinny być nieduże, lekkie i koniecznie wygodne.

Stolik kawowy do biura

Dodatki dekoracyjne w małym biurze

Nawet w małym biurze znajdzie się miejsce na dodatki. Jeśli nie mamy już miejsca na swobodne umieszczenie w naszej przestrzeni dekoracji czy kwiatów, to zawsze możemy zawiesić na ścianie nowoczesną grafikę czy akwarelę. Na biurku ładnie będzie wyglądała gustowna lampa. Dobrym pomysłem jest położenie dopasowanego kolorystycznie dywanu. Szukajmy inspiracji i pomysłów. Sprawmy, aby nasze miejsce do pracy było przyjazne.