left banner

Autor: Agnieszka Ogrodowczyk Kategoria: Biuro : Wyświetlenia: 489

Fotel biurowy ergonomiczny zgodny z BHP

W październiku 2023 roku wyszło nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej nakładające na pracodawcę obowiązek dbania o ergonomię miejsca pracy. Przepisy te określają także minimalne wymagania dotyczące foteli biurowych. Zgodnie z rozporządzeniem od 16 maja 2024 roku stanowiska pracy z monitorami ekranowymi muszą być wyposażone w fotele ergonomiczne o ściśle określonych parametrach.

Jakie to wymagania i jak wybrać fotel do biura zgodny z zasadami BHP dowiecie się z naszego tekstu.

Fotel ECLIPTIC spełnia wszystkie wymagania nowej normy BHP


Znaczenie ergonomii w biurze

Ergonomiczne fotele biurowe to nie tylko luksus, ale konieczność w miejscu pracy. Jeśli spędzasz godziny przy biurku, dobrze zaprojektowany fotel może zapobiegać bólom pleców, szyi czy kręgosłupa, a także poprawi ogólną wydajność i komfort pracy.

Sprawdź dostępne modele foteli ergonomicznych zgodnych z przepisami BHP i wybierz najlepszy dla siebieFotel biurowy zgodny z wymogami BHP

Krzesło biurowe (fotel biurowy), które jest wyposażeniem stanowiska pracy, musi mieć solidną stabilną podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi.


Fotel biurowy musi być wyposażony w następujące regulowane elementy:

  • regulacja wysokości siedziska
  • regulacja wysokości podpory lędźwiowej kręgosłupa
  • regulacja kąta pochylenie oparcia
  • regulacja podłokietników
  • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni

Ponadto siedzisko i oparcie powinny być komfortowo wyprofilowane, odpowiednio do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud. Wymiary siedziska i oparcia muszą zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów, jednym słowem, fotel nie może być zbyt ciasny.

Dodajmy jeszcze, że wszystkie te mechanizmy, w które wyposażony jest nasz fotel zgodny z nową normą BHP, powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze. Siedząc na fotelu pracownik powinien mieć możliwość samodzielnego wyregulowania tych funkcji, bez wstawania i dodatkowej gimnastyki.

Jeśli pracownik ma takie życzenie, należy doposażyć jego stanowisko pracy w podnóżek.

fotel ergonomiczny

Wygodne fotele ergonomiczne ERGO 600 zgodne z nowym rozporządzeniem 


Zasady wyboru fotela ergonomicznego

Regulacje
Wybierając fotel ergonomiczny zwróć uwagę na jego regulacje. Powinny one umożliwiać dopasowanie wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, wysokości podłokietników oraz głębokości siedziska do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Podparcie lędźwiowe
Fotel powinien posiadać odpowiednie podparcie dla dolnej części pleców, aby zapewnić prawidłową postawę ciała i redukować napięcie mięśniowe.

Komfortowy materiał
Wybierz fotel wykonany z wytrzymałego, ale jednocześnie miękkiego i oddychającego materiału, który zapewni komfort nawet podczas długotrwałego siedzenia.

Stabilna konstrukcja
Fotel powinien być stabilny i solidnie wykonany, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. Sprawdź, czy materiały użyte do produkcji fotela są trwałe i odporne na zużycie.

Zgodność z normami BHP
Przed zakupem fotela sprawdź, czy spełnia on wszystkie obowiązujące normy i wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Upewnij się, że fotel posiada certyfikaty potwierdzające jego zgodność z przepisami.

fotel biurowy ergonomiczny
Fotel ergonomiczny ERGO 600 zgodny z nową normą BHP

Wysokiej klasy fotele ergonomiczne ERGO 700 zgodne z nowym rozporządzeniem


Korzyści z posiadania ergonomicznego fotela biurowego


Redukcja bólu pleców, szyi i kręgosłupa.
Poprawa postawy ciała i komfortu pracy.
Zwiększenie wydajności i koncentracji pracowników.
Zmniejszenie ryzyka urazów związanych z długotrwałym siedzeniem.

fotel ergonomiczny biurowy

Wysokiej klasy fotel ergonomiczny ERGO 800-M zgodny z normą BHP 


Wybór fotela ergonomicznego do biura zgodnego z zasadami BHP to nie tylko stosowanie się do przepisów, to również inwestycja w zdrowie i komfort pracowników. Przy wyborze fotela warto kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim jego funkcjonalnością i zgodnością z normami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki ergonomicznemu fotelowi biurowemu pracownicy będą mogli pracować bardziej efektywnie i komfortowo, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko urazów związanych z długotrwałym siedzeniem.

Na meble biurowe możesz przeznaczyć dotację. sprawdź, dlaczego warto to zrobić.skórzany fotel ergonomiczny

Skórzany fotel ergonomiczny dla wymagających użytkowników ERGO 900 zgodny z normą BHPfotele biurowe ergonomiczne

Fotel ERGO 500 zgodny z normą BHP, komfortowy fotel ergonomiczny w dobrej cenie