Jak dobrać kolor mebli do wnętrza?

24-11-2015

Umiejętnie wykorzystane zestawienia barw to gwarancja funkcjonalnego, a zarazem ponadczasowego i kuszącego oko wnętrza. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować podczas urządzania domu.

Dobre rozwiązanie stanowią jasne meble, które są nie tylko modne, lecz również pozwalają nam na dużą swobodę aranżacyjną – dobrze prezentować będą się one zarówno w towarzystwie dodatków o stonowanych, jak i zdecydowanych barwach.

Miłośnikom jasnych mebli z pewnością przypadnie do gustu kolekcja Bella, która wyglądem nawiązuje do stylu angielskiego. Wnętrza urządzone zgodnie z jego zasadami są zarazem eleganckie, jak i ciepłe oraz przytulne. Dominują tu odcienie bieli, beżu, brązu, błękitu, szarości oraz pudrowego różu. Meble w stylu angielskim przeważnie wykonane są drewna, posiadają stylizowane nóżki, bogato zdobione uchwyty oraz zdobienia w postaci gzymsów i żłobień.

Jasne meble spotkać można także we wnętrzach urządzonych w stylu romantycznym. Meble w tym klimacie znajdziemy na przykład kolekcji Księżniczka. Widoczne są tutaj motywy kwiatowe, które pojawiają się na obiciach puf, krzeseł oraz łóżek.

Dobór koloru ścian do jasnych mebli

Jasne meble dobrze komponować się z barwami neutralnymi z palety bieli, szarości oraz beżu. Warto dodać do nich jednak jeden mocny akcent kolorystyczny, który będzie stanowił element dominujący we wnętrzu. Dobrze sprawdzi się tu na przykład turkus czy niezwykle modna marsala, która została okrzyknięta przez firmę Pantone kolorem roku 2015. Jeżeli dysponujemy wnętrzem o niewielkim metrażu, również postawmy na jasne farby. Dzięki nim wnętrze będzie wyglądało na optycznie większe i bardziej przestronne. Ściany o jasnych odcieniach świetnie sprawdzą się także w pomieszczeniach, w których brakuje światła dziennego. W najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wpisuje się również beton dekoracyjny, który świetnie komponować będzie się z jasnymi meblami. Łącząc go z meblami w klimacie angielskim z kolekcji Bella oraz romantyczną serią Księżniczka uzyskamy efektowną, eklektyczną aranżację.

Jasne meble a kolor podłóg

Kolor podłóg do jasnych mebli dobierać można na różne sposoby. Zgodnie z pierwszym z nich, jasne meble najlepiej komponować będą się z ciemną podłogą (pamiętajmy jednak, że może ona sprawić, że nasze wnętrze będzie wyglądało na mniejsze). Inny mówi natomiast o tym, że najbardziej pasuje do nich podłoga o dwa tony jaśniejsza lub ciemniejsza. Zdecydować możemy się także na jasną podłogę i meble, które nadadzą wnętrzu harmonii. Warto jednak oddzielić je kontrastującym dywanem oraz zadbać o kolorowe dodatki, które ożywią monochromatyczne wnętrze. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem będzie ciemny pas ściany tuż pod sufitem.

lista aktualności